2018 / 2019 рік
1 урок
(7 клас)
Мета:виховання в учнів почуття патріотизму, національної гідності, любові та
поваги до історії Батьківщини та рідного краю, поглиблювати знання учнів про Україну,
про видатних українців; вшанування народних звичаїв та свят, формувати
переконання у нетлінності духовних скарбів народу; розвиток пізнавальної
активності учнів
Обладнання: карта України, Європи; роздавальний матеріал для
учнів; аудіозаписи (Державний Гімн України, гімн Євросоюзу); ілюстрації
державних символів України та ЄС; комп’ютер; вишитий рушник; кетяг калини;
вінок.
Форма уроку:інтелектуально-пізнавальна гра
Хід уроку
Ведучий. Доброго
дня всім присутнім в цій затишній залі. Кожна людина завжди з великою любов'ю і
душевним щемом згадує місце, де народилася, де минуло її дитинство. Ту маленьку
Батьківщину, де живуть її рідні люди. І якщо скласти маленькі Батьківщини
кожного з нас – перед очима з’явиться наша велика держава Україна. Україна – це
наша земля, рідний край, наша країна з багатовіковою історією, мальовничою
природою, чарівною піснею, і мудрими талановитими людьми. Це велика європейська
держава. Україна – це історія народу, який протягом багатьох віків боровся за
свою свободу і незалежність. Це його славні лицарі Петро Сагайдачний, Іван
Сірко, Богдан Хмельницький, Максим Залізняк, Іван Мазепа, Устим Кармалюк та
багато інших, які віддали своє життя за щастя народу. Це й такі відомі всьому
світові діячі української культури, як Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван
Франко, Олександр Довженко, Марія Заньковецька, Микола Лисенко. І сьогодні ми
перевіримо, наскільки глибокі у вас знання щодо України, її традицій, історії,
видатних особистостей.
Учень1.Дорога Батьківщино,
Україно,
моя.
Милий
край тополиний
І
степи і моря.
Пісня
лине в Карпати
Від
південних морів,
Щоб
була ти багата
На
дочок і синів.
Учень 2. В цьому краї зростали
І
батьки, і діди,
Рідний
край відстояли
Від
ганьби і біди.
Серце
радісно б’ється
У
країні батьків,
Хай
дитинство сміється,
Лине
радісний спів.
Ведучий.: Нам є чим пишатися. … Чим ? /
запитання до учнів / ….
- Україна –
найбільша країна, яка знаходиться повністю в Європі.
- Географічний
центр Європи заходиться неподалік містечка Рахів.
- Українці
зробили найбільший келих шампанського у світі.
- Найдовший у
світі тролейбусний маршрут 96 км з’єднує Ялту й Сімферополь.
- Хрещатик –
найкоротша центральна вулиця Європи. Її довжина усього 1225 м.
- Найглибша у
світі станція метро «Арсенальна» знаходиться в Києві і сягає 105,5 м.
- Трембіта –
найдовший музичний інструмент у світі.
- Українці
розробили літак Ан-225 «Мрія» із найбільшою у світі вантажопідйомністю.
- В Україні
зосереджено чверть світового запасу чорнозему.
- Олешківські
піски – найбільша пустеля Європи, яка простягається на 160 тис. га.
- Пам’ятники
Т.Г. Шевченку встановлено понад у 1200 містах світу і за кількістю поступаються
лише Будді.
Отже, ми
пишаємося тим, що ми – українці! Наша сьогоднішня гра відбудеться у вигляді
подорожі. Ми з вами поділимось на команди та пройдемо кілька зупинок:
ОСНОВНА
ЧАСТИНА
1-ша зупинка «Європа»
— Перед вами — карта світу. Це розгорнута, зменшена модель Землі. Найбільший материк — Євразія. Він поділений на Європу й Азію. Найбільше місто Європи —
Париж, столиця Франції. Най- менша держава на території Європи — це Ватикан. Фінляндію називають землею тисячі озер.
25 березня 1957 року в Римі було створено Європейський економічний Союз. Його
утворили 6 країн: Франція, Німеччина, Італія, Бельгія, Нідерланди, Люксембург.
Нині їх налічується 28. Країни Європи мають спільні цінності, спільну історію,
а найголовніше — наше спільне майбутнє. Центр ЄС —
Брюссель. Європейський Союз — це
спільнота розвинутих держав, які разом
намагаються досягнути могутності та
впливу, яких жодна країна не мала б поодинці.
ТРЕТЯ СУБОТА ТРАВНЯ — ДЕНЬ ЄВРОПИ В УКРАЇНІ!
День Європи — свято, що відзначається в країнах Європейського Союзу 9 травня, а також офіційно в
Україні щорічно у третю суботу травня з 2003 р. Також 9 травня вважається Днем народження Європейського Союзу.
2-га зупинка
«Україна на карті Європи»
Україна розташована у центрі континенту Вона є однією з найбільших держав
Європи Україна по суші межує з сімома країнами: Польща, Словаччина, Угорщина,
Румунія, Молдова, Росія і Білорусь. Південний кордон України проходить зовнішньою межею українських територіальних
вод. По морю Україна межує з Румунією і Росією.
3-тя зупинка «Українські свята»
Ведучий. Наступна наша станція називається «Українські свята». Перед
вами аркуш, на якому ліворуч написано свято. Ваша задача поставити дату, коли в
Україні відзначають це свято.
1. Новий рік
_________2. Міжнародний жіночий день ____________
3. День
захисника України__________4. Різдво________
5. День
Конституції України_________6. Старий Новий рік________
7. День
Соборності України___________8. День Незалежності України__________
9. День Святого
Миколая______________10. День знань________

3. 14
жовтня. 4. 7 січня.
5. 28
червня. 6. 14 січня.
7. 22
січня. 8. 24 серпня.
9. 19
грудня. 10. 1 вересня.
4-та зупинка «Україна статистична»
Ведучий. Наступна наша станція «Україна статистична».
Вам
пропонується 10 тверджень. Кожна команда повинна визначити більше чи менше від
наведеного факту є істинні статистичні відомості і написати правильну, на думку
команди, відповідь. Яка команда буде найближчою до правильної відповіді, та й
отримує бал за завдання.
1. Чисельність
населення України станом на лютий 2017 року становила 60,9 млн чоловік
(чисельність населення складає 42 млн 568 тис.)
2. Площа України
становить 244,1 тис. кв. км (площа України більша і дорівнює 603,638 тис. кв.
км).
3. До складу
України входить 22 області (більше, до складу України входить 24 області).
4. У середньому
за 70 років життя українець споживає 1 тис. кг хліба, 2 тис. літрів води, 3
тис. кг картоплі, 500 яєць, 1 тис. літрів молока, 2 тис. кг риби (людина за 70
років життя в середньому споживає більше їжі: 10 тис. хліба, 10 тис. літрів
води, 1000 яєць, 5 тис. кг картоплі, 4 тис. кг риби).
5. Україна межує
з 10 державами: Болгарією, Чехією, Білоруссю, Росією, Німеччиною, Молдовою,
Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією (менше – Україна межую із 7 країнами:
Білоруссю, Росією, Молдовою, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією).
6. Найвища гора
України – Говерла – має висоту 5675 м (висота Говерли менша і складає 2061 м).
7. Загальна
довжина Дніпра становить 875 км (загальна довжина Дніпра більша і становить
2201 км).
8. Україну
омивають 5 морів: Чорне, Каспійське, Біле, Азовське, Мармурове (менше – Україну омивають 2 моря:
Чорне та Азовське).
9. У межах
України налічується близько 100 тис. видів тварин (менше – у межах України
налічується близько 45 тисяч видів).
10. Для
видобування корисних копалин із надр землі в Україні будують фабрики, заводи.
шахти (менше – для видобування корисних копалин із надр землі в Україні будують
тільки шахти).
5-та зупинка
«Державні символи ЄС»
Прапор Європи — яскраво-синє полотнище із зображенням у центрі круга із
дванадця- ти золотих зірок.
Кількість зірок не пов’язана з
кількістю країн-членів організації. У різних традиціях
«12» є символічним числом, що означає
абсолютну досконалість. Це також і
кількість місяців у році, і кількість цифр на
циферблаті годинника, тоді як коло є ще й
символом єдності. Прапор являє ідеал
об’єднання народів Європи. Прапор залишається незмінним про- тягом
років, незважаючи на розширення ЄС. У
конкурсі на найкращий проект прапора брали
участь сотні художників. Автором пере- можної
ідеї вигляду прапора був Арсен Хайц (французький
скульптор). Комітет міністрів Ради
Європи схвалив проект прапора. «Єдність
у багатоманітності!» — це га-
сло Європейського Союзу. Девіз виник у травні 2000 року під час конкурсу для учнівської молоді. У ньому взяло
участь близько 80 000 студентів з 15 країн Європейського
Союзу. Девіз означає те, що завдяки ЄС
мешканці європей-
ських країн поєднуються у співпраці заради миру
і добробуту, а численні культури, традиції та мови держав Європи є безцінним активом
цього континенту. Гімн Європи — мелодія, що
символізує Європейський Союз. Музика створена на основі фінальної частині
«Дев’ятої симфонії» Людвіга ван Бетховена, написаної на вірші Фрідріха Шиллера.
Ще в роки юності Бетховен вирішив
створити музику до вірша Шиллера «Ода до
радості», написаного 1785 року. 1823-го симфонію було
завершено. 1972-го Рада Європи
прийняла «Оду до радості» Бетховена як гімн. 1985 року лідери ЄС визнали музику офіційним гімном ЄС. Гімн символізує не тільки Європейський Союз, але і Європу в більш широкому сенсі. Вірш «Ода до радості» висловлює
ідеалістичний заклик Шіллера до усіх людей
об’єднатися.
6-та зупинка «Ця постать в історії»
Ведучий. Продовжуємо цікаву мандрівку й опиняємося на
станції «Ця постать в історії». Перед вами 10 тверджень, які стосуються
видатних українців або подій, пов’язаних із Україною. Ваша задача уважно
перечитати їх, і якщо ви погоджуєтеся з твердженням, ставите «+», якщо не
погоджуєтесь «-».
1. «Заповіт»
Т.Г. Шевченка перекладено 147 мовами світу («+»).
2. Леонід
Каденюк – Президент України («-», це перший космонавт України).
3. Михайло
Грушевський – перший космонавт України(«-» , це історик та політичний діяч).
4. ПаблоПікассо
був у захваті від робіт української народної художниці Катерини Білокур («+»).
5. Пилип Орлик –
автор першої у світі Конституції («+»).
6. Леся Українка
була дочкою відомої дитячої письменниці Олени Пчілки («+»).
7. Марко Вовчок
– видатний український письменник («-», це письменниця).
8. Ярослав
Мудрий – великий князь, він побудував Золота ворота та Софійський собор у Києві
(«+»).
9. Картина Іллі
Рєпіна «Козаки пишуть листа турецькому султану» зберігається в Києві («-», у
Харкові.)
10. Сергій Бубка
– видатний український спортсмен, який встановив багато світових рекордів у
стрибках з жердиною («+»).
Ведучий. А ще
мені б хотілося б зупинитися на нашій малій батьківщині – Кіровоградщині. Нам є
чим пишатися. Зараз ми подивимося на екран і спробуємо відгадати цікаві місця
Кіровоградської області. Демонструються фотографії, на яких зображено Онуфріївський
парк, дендропарк «Веселі Боковеньки», Монастирище, музей О. Сухомлинського в
Павлиші, хутір Надія, Фортечні вали в Кіровограді, Кафедральний собор
Кіровограда, Ангел-охоронець в Кіровограді, дендропарк в обласному центрі.
7-ма зупинка «Перекладач»
Ведучий. Наступна наша станція «Перекладач».
Яка
українська мова мелодійна та гарна, але іноді прикро чути її із суржиком. Тому
на наступній станції ми будемо вчитися гарно говорити українською. Перед вами
десять висловів, які потрібно відкоригувати таким чином, щоб вони «не різали
вухо» і відповідали нормам сучасної української літературної мови
1. «Оплачуємо за
проїзд» – сплачуємо за проїзд, оплачуємо проїзд, платимо за проїзд.
2. «Зараз без
десяти шість» – за десять хвилин шоста, сімнадцять годин п’ятдесят хвилин,
п’ятдесят хвилин на шосту.
3. «Вибачаюсь» –
вибачте мені, перепрошую, даруйте.
4. «Це дуже
остроумнийотвєт» - це дуже дотепна відповідь.
5. «У мене
сильна головна біль та насморк» - у мене сильний головний біль та нежить.
6. «Розігрій на
сковорідці картошку» - розігрій на пательні картоплю (бульбу, бараболю).
7. «У мене
красивий галстук?» – у мене гарна краватка?
8. «Закрий
форточку, атоочень сильний сквозняк» - зачини кватирку, бо дуже сильний протяг.
9. «На протязі
двох суток йшов сильний дощ» - протягом двох діб були сильні зливи (опади).
10. «Нижче по
течії річки знаходиться красива бесідка» - нижче за течією річки знаходиться
гарна альтанка.
8-ма зупинка Гра «Переклади ім’я»
Ведучий. Слухайте уважно
правила гри, я вам буду
називати іноземне ім’я, а вам потрібно назвати аналогічне українське.
1. Пабло –
Павло.
2. Аксінья –
Оксана.
3. Стів –
Степан.
4. Хелен –
Олена.
5. Ханна –
Ганна.
6. Афанасій –
Опанас.
7. Ніколя –
Микола.
8. П’єр – Петро.
9. Ірен – Ірина.
10. Анрі –
Андрій.
9-та зупинка «Пісенна»
Ведучий.Наступна наша станція «Пісенна». В усьому
світі відома українська мелодійна пісня. І сьогодні ми перевіримо, наскільки ви
знаєте українські народні пісні. Кожна команда слухає 15 секунд фрагмент
мелодії пісні і називає її.
1. «Ой на горі
та й женці жнуть».
2. «Розпрягайте
хлопці коней».
3. «Чом ти не
прийшов».
4. «Ой на горі
два дубки».
5. «Несе Галя
воду».
6. «Їхав козак
на війну».
7. «Ой у лісі
калина».
8. «Їхали козаки
із Дону додому».
9.
«Подоляночка».
10. «Ой у гаї
при Дунаї».
Ведучий: ось ми і наблизились до
завершення нашої програми, тож давайте підведемо підсумки та дізнаємось яка
команда перемогла.
Учень 3.
Щоб вишневі садочки
Навесні розцвіли,
Щоб синочки і дочки
Твої в мирі жили.
На своїй Україні,
Серцю милій землі
Незалежній і вільній,
І в містах, і в селі.
Хай
ти будеш здорова,
Україно
моя,
І
щаслива, і нова
Буде
доля твоя
Разом
співаємо пісню Тіни Кароль «Україна - це ти»
2
Зупинка
«Україна на карті Європи»
Сценарій
Проведення першого уроку
«Я – громадянин
України – європейської країни» з елементами квесту.
Мета: закріплювати знання учнів про поняття
«Батьківщина» і «патріот»; розрити зміст понять Конституція України, права і
обов’язки громадянина, розширити знання учнів про державні символи України
(герб, прапор, гімн); викликати в учнів зацікавленість історією свого народу,
постатями видатних українців, історією боротьби українського народу за свободу
і незалежність, історією рідного краю; ознайомити дітей з країнами Європи та
історією створення Європи;
Обладнання та оформлення: Державний Прапор
України; музичні записи, ілюстративний матеріал, презентація «Україна і
Євробаченя», відео столиці і прапори країн Європи; комп’ютер.
Окремо для квесту: конверти із
завданнями, портрети Тараса Шевченка, Лесі Українки, Богдана Хмельницького
(розміщені в коридорі школи), портрет Президента України та карта України (у
класній кімнаті).
І. Організаційний
момент
Учитель:
Доброго дня, дорогі учні! Сьогодні ви знову сідаєте за
шкільні парти, відпочилими, змужнілими, дорослішими. Вам усміхається лагідне
сонце, яке посилає свої промені із синього неба, бо немає на світі кращого
неба, ніж небо України! Воно благословляє свою Україну, береже у віках її
материнську любов, тому його ніколи не відділити від матінки-землі. Як не можна
відділити небо від землі, так і не можна відділити Захід України від Сходу,
Карпати від Світязя, Чорне море від Дніпра. Бо це все – Україна – єдина,
суверенна, незалежна. Але останнім часом нас постійно переслідує думка: чи буде
так, чи ні. Яким буде вже завтрашній день нашої України.
Нещодавно
наша країна відсвяткувала річницю Незалежності 26 років. На перший погляд, це
не так вже і багато, але цілі століття передували цій важливій сторінці історії
України. Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі
― на нашій славній Україні.
Наша країна пройшла великий і важкий шлях
назустріч Незалежності. І сьогодні ми з творчою групою учнів приготували для
вас невеликий квест, який допоможе зрозуміти, як добре ви знаєте свою рідну
державу познайомимось з країнами Європейського Союзу.
Давайте звернемося до
легенди, яка пояснює назву слова «Україна».https://www.youtube.com/watch?v=6d_HBYyAEv0
https://www.youtube.com/watch?v=D692Z4tJ8rg
ІІ. Основна частина
Учитель: Що таке квест? По-перше, квест – це командна
гра, тому ми з вами поділимось на команди.
(ділення команд за
кольоровими папірцями)
По – друге, квест – це
виконання групами кількох завдань за маршрутним листом. У нашому квесті їх 7.
Стільки ж букв у слові «Україна».
Станція №
1. «Чи знаєте ви?»
Виступ учня:
Україна – одна з найбільших європейських держав. ЇЇ площа дорівнює 604 тис.
кв. км. На її території нині проживає понад 110 національностей. Чисельність
населення України становить 43 мільйона чоловік.
Оскiльки це
велика країна, то земля нашої Батьківщини багата на широкi i чарiвнi
простори, прекраснi села i мiста.
На першій станції ви зможете перевірити себе,
наскільки добре ви знаєте країну, в якій ми живемо.
Завдання: відповісти на
запитання
1. Найвища гора України? ( Говерла в українських Карпатах,
висота 2061 м)
2. Найбільше море, що омиває Україну? (Чорне.
Його площа біля 420 тис.кв.км)
3. Найбільша річка нашої держави?
(Дніпро, найдовша її довжина на території
України, і становить 981 кілометр, річка впадає в Чорне море)
4. Найглибше озеро України? (Світязь
. Максимальна - глибина – 58,4 км. Розташоване у Шацькому районі Волинської
області)
5. Україна – європейська держава,
назвіть її сусідів. Назвіть не менше трьох країн. (Росія, Білорусь, Молдова,
Польща, Румунія, Угорщина та Словаччина)
6.Столиця
України. (Київ)
7.
Що означає слово «козак»? (Вершник, вільна людина.)
8.
Козацький човен. (Чайка)
9.
Герб України (Тризуб)
10.
Найвідоміша козацька страва. (Куліш.)
11.
Дерево, з якого добувають дьоготь. (Береза)
12.
Кому не дозволялося заходити на територію Запорозької
Січі? (Жінкам.)
13.
Обрядовий хліб, який печуть на Великдень. (Пасха)
14.
Найвища гора
України. (Говерла)
15.
Грошова одиниця України. (Гривня)
16.
Приміщення, в якому жили козаки. (Курінь)
17.
Колір прапора України. (Блакитно – жовтий)
18.
Розписані великодні яйця. (Писанки)
19.
Найбільше озеро
України. (Синевир)
20.
Головна обрядова дія Андріївських вечорниць. (Гадання,
Кусання калити)
21.
Зібрані цього дня лікарські трави вважаються
найцілющими. (Свято Івана Купала)
22.
Скільки страв повинно бути на столі у Святий вечір?
(Дванадцять)
23.
Народна назва одного з найголовніших літніх свят, до якого православна церква
приурочила свято Трійці. (Зелена, Клечальна неділя – «Зелені свята»)
24.
Швидкий український танок. (Гопак)
25.
Хто з українських письменників узяв собі псевдонім –
назву своєї національності. (Леся Українка)
26. На території якого
материка розташована Україна? (Євразія)
Станція 2 «
ІСТОРІЯ»
Виступ учнів: Україна має багатолітню
історію, якою може пишатися, і кожен з нас повинен її знати і пам’ятати.
Українська історія – диво
нетлінне,
Кожна сторінка – це в
серці світлина.
Нам пам’ятати минуле так треба,
Бо кров проливалась за мирнеє
небо.
Козацькі шаблюки свистіли
у полі,
За наше майбутнє, за
вольную волю.
Нащадками гідними станемо
нині,
Бо ми українці й живемо
на Вкраїні.
Завдання: відповісти на питання.
1. В якому році було проголошено
День незалежності України? (1991 рік)
2.Як називалась перша
слов’янська держава? ( Київська Русь)
3. Як звали
сестру Кия, Щека, Хорива? (Либідь)
4.
Як звали князя, що охрестив Київську Русь? (Володимир)
5. Яку назву
мала козацька держава, створена за Дніпровськими порогами? (Запорізька Січ)
6. Назвіть
найвидатнішого гетьмана України. ( Богдан Хмельницький)
7.Назвіть державні символи символи Української держави. (
Наш Герб - тризуб , синьо-жовтий Прапор, Гімн « Ще не вмерла Україна»)
8.Назвіть
народні символи нашої держави(дуб,
калина, верба, вінок, писанка,рушник)
9.
Як називається основний закон України? (Конституція)
10.
Автор слів гімну України? (П. Чубинський)
11. Назвіть
композитора, який поклав вірші Чубинського, що стали гімном, на музику? (М.
Вербицький)
Станція №
3. «ОСОБИСТОСТІ»
Виступ учителя: Багато видатних постатей світового мистецтва і
науки були українцями за походженням! Отже, дізнаємось, як добре ви знаєте
великих українців.
Завдання: назвати імена
видатних українців за портретами.
На столі портрети: Т.
Шевченко, Л. Українка, Іван Франко, княгиня Ольга, Богдан Хмельницький,
Володимир Великий.
Станція №4 .
МУЗИКА
Слово вчителя.
Послухайте уважно казку.
https://www.youtube.com/watch?v=tDJQKAR5z60
Якось Господь Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи вибрали елегантність
і красу, угорці – любов до господарювання, німці дисципліну і порядок. Діти
Росії – владність, Польщі – здатність до торгівлі, італійці одержали хист до
музики…
Обдарувавши всіх, підвівся Господь
Бог зі святого трону і раптом побачив у куточку дівчину. Вона була боса,
одягнута у вишивану сорочку, руса коса переплетена синьою стрічкою, а на голові
багряний вінок з червоної калини.
-Хто ти? Чого плачеш? – запитав Господь?.
-Я Україна, а плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові і пожеж. Сини
мої на чужині, на чужій роботі, вороги знущаються з дідів та сиріт, у своїй
хаті нема правди й волі.
-Чого ж ти не підійшла до мене скоріш? Я всі таланти вже пороздавав. Як же
зарадити твоєму горю?
Дівчина хотіла вже йти, та Господь Бог, піднявши правицю, зупинив її:
-Є у мене найцінніший дар, який уславить тебе на цілий світ. Це – пісня.
Узяла дівчина – Україна – дарунок і міцно притиснула його до серця.
Поклонилася низенько Всевишньому і з ясним обличчям і вірою понесла пісню в
народ.
Проходить конкурс «Відгадай
виконавця» .
Діти відгадують
виконавців «Україна і Євробачення»
Станція № 5. Країни Європи
Учитель: Створення Європейського союзу
Перегляд відео запису «Країни Європи та їх прапори»,
Гра «Поєднай страви та національності»
Польща:
бігус
Бігус — традиційна страва
польської кухні, що складається із тушкованих овочів та м’яса. Цей наїдок
готують із розмаїття інгредієнтів — свіжої та квашеної капусти, різних сортів
м’яса та сосисок, меду, помідорів, грибів, перцю, тмину та інших спецій. Найчастіше бігус подають всередині хлібної булки, що
робить страву не лише смачною, а й оригінальною.
Греція: сувлакі
Сувлакі — найбільш відома та найбільш визнана національна страва
грецької кухні. Сувлакі — такий собі грецький “фастфуд”, приготовлений із
невеликих шматків м’яса та овочів на шпажках. Найчастіше готують страву із
свинини, але популярною альтернативою залишаються курятина та баранина. Смакує
сувлакі із картопляним гарніром та під різними соусами.
Італія: піца!
Тут слова зайві. Скажемо лиш, що найпопулярнішою в Італії є Маргарита,
оскільки названа вона на честь королеви, а її основні інгредієнти репрезентують
кольори прапору (червоний — помідор, зелений — базилік, білий — моцарелла).
Ірландія: ірландське рагу
В Ірландії ви не знайдете меню пабу, де б не було цієї національної
страви. Оригінальний рецепт містив густий бульйон з баранини та цибулі, з
картоплею і петрушкою, але тепер туди часто додають і інші овочі.
Угорщина: гуляш
Гуляш став національною стравою Угорщини в кінці 1800-х, коли угорці
були зайняті пошуком автентичних символів, що відрізняли би їх від інших
народів Австро-Угорської Імперії. Гуляш нагадує суп чи тушковану страву із
яловичини та овочів, щедро приправлених спеціями.
Австрія: віденський шніцель
Надзвичайно тонкий та добре зажарений шніцель із телятини — національна
страва Австрії. Злегка відбиту телятину, підсолену та виваляну у муці, збитих
яйцях та панірувальних сухарях подають із картопляним салатом, салатом із
огірків та шматочком лимону.
Франція: тонкі млинці
Дуже тонкі солодкі млинці, що готують із білої муки відображають
витонченість та вишуканість французів загалом. Їх подають із
найрізноманітнішими начинками — джемами, фруктами, шоколадом.
Чехія: вирізка під вершками
У якості вирізки, як правило, обирають яловичину, яку подають під
густим вершковим соусом і з кнедликами. Часто до страви подають шматочки лимона
та журавлину.
Іспанія: пінчос
«Pincho» у перекладі з іспанської означає «шпажка».Тому продукти,
які використовують для виготовлення цієї національної страви (ковбаса, копчена
риба, овочі, сири), скріпляють з шматочками хліба шпажками. Найчастіше пінчос
подають в барах.
Україна: борщ
Що може бути краще, аніж справжній український борщик, зготований на
густому наварі, до якого подають ароматні пампушки, часник і сало? Нічого! Як
не крутіть, а українська кухня — найсмачніша та найбагатша.
«Країни та їх національні страви»
1.
Станція № 6. „Моя
батьківщина…”
Учитель пропонує учням продовжити речення:
·
Батьківщина для мене…
·
Я люблю Україну, бо…
Учитель.Любов до Батьківщини виявляється
у патріотизмі.
Сьогодні про патріотизм
говорять усюди. Як ви розумієте зміст цього поняття?
Учні відповідають, учитель підсумовує.
Патріотизм
– це любов до Батьківщини, свого народу, турбота про його благо, сприяння
становленню й утвердженню України як суверенної, правової, демократичної,
соціальної держави, нації, готовність відстояти її незалежність, служити і
захищати її, розділити свою долю з її долею.
Скажіть мені, будь ласка,
чи зможе захистити себе від агресії країна, в якій не має патріотів? (Діти
відповідають).
Ми
живемо у найкращій країні на Землі: із зеленими лісами і гаями, блакитними
ріками і озерами, щедрими полями і садами. Ми любимо свою мелодійну мову, пісні, народні традиції,
пишаємось своєю історією. Але в нашу країну прийшла біда. Анексовано
Крим, палає війна на сході України, в якій гинуть військові, мирне населення і
діти. Нова Україна народжується у цій боротьбі, бо її свободу відстоює увесь
український народ. Вчорашні студенти, програмісти, фермери, інженери стали на
захист України і нашого майбутнього.
Країна, яка не зростила патріотів не має права
на життя, бо вона не спроможна боротися за свою цілісність, за свою свободу, право
на своє життя, на свою свободу, право на європейський вибір.
Відеоролик
https://www.facebook.com/100000607757115/videos/1499947750035469/
Станція № 7. « Оберіг для воїна»
Весь
український народ став на боротьбу з окупантом. Розгорнувся масштабний
волонтерський рух, і на передову вчасно доставлялося військове спорядження,
харчі, маскувальні сітки, теплі листи і малюнки від школярів. Саме так, школярі
стали волонтерами. Це ваші листи, обереги і малюнки носять солдати біля серця.
Розвідники, отримавши завдання, віддають на зберігання усі особисті речі, крім
ваших листів, з якими вони ніколи не розлучаються, бо заради вас усіх вони там.
Ви для них найцінніше, що є на світі, і вони це доводять щодня своїм ратним
подвигом. Ваші дитячі сувеніри перетворюються на родинні реліквії, бо комусь
вони нагадали про рідний дім, дітей, комусь підняли настрій, а комусь і
врятували життя. Ваші обереги біля ліжок ранених бійців, а ваші слова є
найкращими ліками для них.
Діти підписують прапор, який буде
передано через волонтерів на передову.
ІІІ. Заключна частина. Висновки
Сьогодні у нашому квесті
брало участь команди, які проходили завдання
за маршрутними листами, і кожна група показала гарні результати і змогла
краще за інших проявити себе на одній із станцій. Отже, за підсумками квесту ми
хочемо нагородити кожну групу за перемогу Дипломом Патріота України.
Учитель:
У кожного з нас є рідна
хата. Подумайте, скільки потрібно праці, щоб утримувати в домі порядок і лад,
щоб було в ньому чисто й затишно, щоб жилось заможно.
Україна — наш спільний
дім. Тож маємо дбати всі, щоб були в ній добробут і лад, мир і злагода, вічна
краса. Усі ми повинні усвідомити: своє, рідне — не тільки хата й подвір'я, а й
вулиця, село чи місто, де ти живеш, ліс і річка, степ і море. Якби кожен це
пам'ятав, — чи були б засмічені лісосмуги, ниви і шляхи, отруєні водоймища,
понівечені насадження, понищені святині?
Україна з надією дивиться в
завтрашній день, чекає на вас, завтрашніх господарів життя. Ви потрібні їй
мудрі, умілі, дбайливі і людяні.
Ви – майбутнє України.
Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте її культуру. Будьте гідними
своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України,
поважайте наш народ і нашу мелодійну мову. І
під кінець нашого квесту давайте всі разом скажемо:
Ми – це Держава, велика, єдина,
Ми – українці, наш дім – Україна!
Учитель:
Усі ми, громадяни
України, не байдужі до долі своєї Батьківщини, маємо пам’ятати: саме в єдності
наша сила!
План-конспект уроку з англійської мови
5 клас
Тема: Приготування
їжі. Cooking.
Мета: Повторити
вивчений лексичний матеріал; повторити граматичний матеріал: слова lots of / a lot of / much / many; розвивати навички говоріння, аудіювання та читання.
Хід уроку
I.
Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1.
Привітання
T: Hello! How
are you today?
Ps: We are very
well , thank you.
2.
Повідомлення теми та мети уроку
T: Today we`ll speak about
cooking. You`ll learn some new words and practice them in texts, games and
exercises. But let`s start with checking your homework.
3.
Перевірка домашнього завдання.
1) P 56, Ex: 4
4.
Введення в іншомовну атмосферу.
T : Let`s play a
game, you have some fruits and vegetables on your desks, so you should say what
do you have and what has your classmate.
Ex:
P1: I have an
apple.
P2: She has an
apple. I have a banana.
P3: He has a
banana. I
have a
…
ІІ. Основна частина уроку
1.
Подання й активізація нового лексичного матеріалу.
P : 57 Ex : 1
Let`s read and translate, repeat after me.
2.
Робота з таблицею «Tastes differ».
T: Look at the
screen, you can see a list of products what this children like or don`t like.
Your task is to say about everyone, for example:
Mary likes …Mary
doesn`t like…
3. «Do you like…?»
Look at the
screen there you can see game “Do you like”. Your task ask your classmate what
he or she likes and then they ask you about that.
Ex:
-
Do you like
lemons?
-
Yes, I do. / No,
I don`t.
4.
Relaxation.
Dance and sing -
“Head, shoulders, knees and toes.”
5. Shopping.
Imagine that you
want to prepare some food, but you don`t have any products, and you need to buy
them. So, there you have baskets with letters. Your task is to open this
letters and gather the food basket.
French fries
-
Potatoes
-
Salt
-
Frying pan
-
Paper
-
Water
-
Oil
Tea
-
Water
-
Tea packet
-
Sugar
-
Cup
Toast
-
Bread
-
Jam
-
Honey
So, if you are
ready let`s start prepare our food.
Begin with French fries
-
Peel the potatoes and wash them;
-
Slice all
potatoes;
-
Put frying pan
on the gas and add some oil;
-
Put potatoes on
frying pan and add salt;
-
Wait some time
and mix it, so it`s ready.
Tea
-
Boil water on
the pot;
-
Put sugar and
pea packet on the cup;
-
And pure water
on the cup.
Toast
-
Slice bread;
-
Grease our
slices;
6.
Relaxation.
Song “Let`s make some pizza”
7.
P: 58, Ex: 4
Choose the correct items to complete the sentences.
8.
Meggie`s surprise.
I have a letter from Meggy, she says that we should
solve her puzzle. If you are ready gave me our tasks.
II.
Заключна частина уроку
1.
Підведення підсумків уроку.
2.
Оцінювання.
3.
Домашнє завдання.
Write about your favourite dish and draw a picture to it.
Англійська мова 8 клас
Тема: Книги в нашому житті.
Мета: активізувати
навички аудіювання, читання та розуміння тексту; зацікавити учнів у читанні
книги; розвинути знання про письменників Великобританії.
Обладнання: підручник,
роздатковий матеріал, картки для самостійної роботи.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1.
Привітання. Організація класу.
2.
Перевірка домашнього завдання.
1)
Впр 4, 125.
3.
Основна частина уроку.
1)
Ознайомлення з
висловами на дошці.
2)
Повідомлення вчителя
про книги. Ознайомлення з новою темою.
Books play an important role in our life because they are our teachers and
advisers. They teach us how to take the next step when we are in a difficult
situation. They help to shape our life.Take a look at what famous people have
said about books and reading, try to use them in your speech.Reading makes a
full man. (Francis Bakon)History books which contain no lies are extremely
dull. (Anatole France)All books are divisible into two classes: the book of
hour, and the book of all time. (John Ruskin)Reading is to the mind what
exercise is to the body. (Richard Steele)Today we will speak about your
favourite books. But before that make me wise about the following: explain in
English:
What is a
historical novel?
What is a horror
story?
What is a romance?
What is a
thriller?
What is science
fiction?
What is an
adventure story?
What is a
fairy-tale?
What is a
biography?
What is a western?
3)
Поєднайте жанри з
їхніми поясненнями.
Match the genres (1-5) to their definitions (a- e)
1.
Adventure
2.
Biography
3.
Legend
4.
Humorous story
5.
Novel
|
a. a story from the past that is believed by many
people but cannot be proved to be true
b. a funny story with a happy ending
c. an exciting story about a hero who goes on an
unusual journey and does dangerous things
d.
a book telling a
long story in prose
e. a story of person’s life written by another person
|
1.
Drama
2.
Science
fiction story
3.
Comedy
4.
Mystery story
5.
Myth
|
a.
A story about
a crime or a strange event that is difficult to explain
b.
light and humorous play with a happy ending
c.
a serious and emotional play, written for the
theatre, television or radio.
d.
an ancient,
fictional story, especially one dealing with gods,
heroes etc.
e.
A story about events that take place in the future
or in space.
|
4) Наступне завдання: з’єднайте назву книги з її автором.
Choose the name of the book
and the author.
1. Tom Sawyer a) J. Swift
2. Harry Potter b) D. Defoe
3. The Jungle Book c) J. Rowling
4. Gulliver’s Travel d) J. London
5. Winnie-the-Pooh e) M. Twain
6. Robinson Crusoe f) R. Kipling
7. White Fang g) A. Milne
Key: 1.e; 2.c; 3.f; 4.a; 5.g; 6.b; 7.d.
1. Tom Sawyer a) J. Swift
2. Harry Potter b) D. Defoe
3. The Jungle Book c) J. Rowling
4. Gulliver’s Travel d) J. London
5. Winnie-the-Pooh e) M. Twain
6. Robinson Crusoe f) R. Kipling
7. White Fang g) A. Milne
Key: 1.e; 2.c; 3.f; 4.a; 5.g; 6.b; 7.d.
5) Читання висловів. Які вислови та прислів’я ти знаєш?
What sayings and proverbs about books do you know?
Possible answers:
Books are our best friends.
Reading is to the mind what exercise is to the body.
Wear the old coat and buy a new book.
Choose a book as you choose a friend.
Don’t judge a book by its cover.
A room without books is a body without a soul.
The more you read, the more you know.
Possible answers:
Books are our best friends.
Reading is to the mind what exercise is to the body.
Wear the old coat and buy a new book.
Choose a book as you choose a friend.
Don’t judge a book by its cover.
A room without books is a body without a soul.
The more you read, the more you know.
6)
Прослухайте
текст «У бібліотеці»
Listen to the text “At the Library”
We like reading. There are a lot of books in our country. But we can’t buy all the books which we like, that’s why we go to the library. Libraries are very important in the life of people.
It is the library. You can go there if you want to take out a book and read it at home or if you want to read the books at the library.
What is the library? It is a big, light room. There are many bookcases and bookshelves with a lot of books on them.
You can see novels, poems, plays, books on history, geography, and arts at the library. Adventure books are very popular. You can see a reading room on the right with many tables and chairs where you can read books, newspapers, and magazines. You can find millions of books by the greatest writers and poets well-known all over the world.
Pupils go to the library to read books, to look through some new magazines and to prepare for their reports. The librarian helps the pupils to find the books they need. Many teachers go to the school library, too. Sometimes the teachers prepare for the lessons at the school library.
I think it is difficult to live without libraries.
Опрацювання прослуханого тексту.
Listen to the text “At the Library”
We like reading. There are a lot of books in our country. But we can’t buy all the books which we like, that’s why we go to the library. Libraries are very important in the life of people.
It is the library. You can go there if you want to take out a book and read it at home or if you want to read the books at the library.
What is the library? It is a big, light room. There are many bookcases and bookshelves with a lot of books on them.
You can see novels, poems, plays, books on history, geography, and arts at the library. Adventure books are very popular. You can see a reading room on the right with many tables and chairs where you can read books, newspapers, and magazines. You can find millions of books by the greatest writers and poets well-known all over the world.
Pupils go to the library to read books, to look through some new magazines and to prepare for their reports. The librarian helps the pupils to find the books they need. Many teachers go to the school library, too. Sometimes the teachers prepare for the lessons at the school library.
I think it is difficult to live without libraries.
Опрацювання прослуханого тексту.
Post-listening activity
Choose the right variant
1. There are a lot of … in our country.
1. There are a lot of … in our country.
1.
magazines
2.
books
3.
films
2. We go to the library …
1.
because we can not buy all books which we need
2.
to look through
the magazines
3.
to spend our free
time
3. You can go to the library if you want …
3. You can go to the library if you want …
1.
to take out a book
2.
to buy a book
3.
to meet your
friends
4. The library is…
4. The library is…
1.
a big clean room
2.
a small light room
3.
a big light room
5. …. are very popular.
5. …. are very popular.
1.
Historical novels
2.
Adventure books
3.
Fairy tales
6. You can see a reading room with…
6. You can see a reading room with…
1.
many tables and chairs
2.
tables and chairs
3.
many computers
7. Pupils go to the library…
7. Pupils go to the library…
1.
to spend their
free time
2.
to read books, to look through magazines
3.
to watch films
8. Sometimes the teachers…at the school library.
8. Sometimes the teachers…at the school library.
1.
prepare reports
2.
spend their free time
3.
prepare for the lessons
7) Find
true and false statements
1. You can go to the library if you want to buy a book. (F)
2. Pupils go to the libraries to spend their free time. (F)
3. Adventure books are not very popular. (F)
4. Sometimes the teachers prepare for the lessons at the school library. (T)
1. You can go to the library if you want to buy a book. (F)
2. Pupils go to the libraries to spend their free time. (F)
3. Adventure books are not very popular. (F)
4. Sometimes the teachers prepare for the lessons at the school library. (T)
8) So, write your topic or dialogue about some book.
4.
Заключна частина уроку.
1) Домашнє завдання.
2) Підведення підсумків уроку.
Немає коментарів:
Дописати коментар